E-Ticaret Tasarısı TBMM’den Geçti..

E-Ticaret Tasarısı TBMM’den Geçti..

E-ticaret siteleri, neredeyse her gün kullandığımız internet site türlerinden biri haline geldi. Elektronikten giyime, gıdadan diğer hizmetlere kadar her şeyimizi kolaylıkla bu alışveriş mağazalarından yapabiliyoruz. Ancak yeni gelen tasarıyla birlikte, tüketicilerin daha güvende olabileceklerini söylememiz gerekiyor. Peki, yeni e-ticaret kanunlarına göre tüketiciyi neler bekliyor?

Özellikle her gün istemediğimiz halde cep telefonumuza ya da mail adresimize çok sayıda e-ticaret sitelerinden gelen mail ve mesajlar, çoğu kişiyi rahatsız edebiliyor. Yeni gelen tasarıyla birlikte artık bu sıkıntı da ortadan kalkacak. Çünkü tüketicinin izni olmadan e-ticaret siteleri reklam yayını yapamayacaklar.

Bu kurallara uymayan satıcılar için de caydırıcı cezaların uygulanması da tasarının diğer bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. 1,000 ile 5,000 TL arasında para cezası da yine izinsiz reklam yapan e-ticaret sitelerini bekliyor.

Yeni gelen e-ticaret kanununda ayrıca türketiciler istedikleri zaman SMS ya da mail almayı iptal etme şansı da sunuluyor. E-ticaret sektörüne getirilen bu zorunlu şartların tüketiciler adına oldukça faydalı olduğunu söylememiz gerekiyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda bu kanunun nasıl bir getirisi olacak hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir