Nasıl futbol hakemi olurum?

Nasıl futbol hakemi olurum?

Futbol dünyasında herkes kendine göre bir yer edinmek ister. Daha çok yönetici ruhuna sahip olanların tercihi ise hakem olmaktan yana. Ancak hakem olmak için de belli şartların varlığından haberdar olmanız gerekiyor. Öncelikle www.tff.org sitesinden hakemlik başvurusu için işlem yapmanız gerekiyor.

Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra size verilen kod ile online eğitime tabii tutuluyorsunuz. Bundan sonrasında ise yapılan bir sınav karşınıza çıkıyor. Hakem olabilmek için sınavdan 100 puan üzerinden en az 60 almanız gerekiyor. Bu başarıyı da elde edeceğiniz zaman bulunduğunuz bölgede, yapılacak reel sınavlara girmek zorundasınız. Puan ortalaması yine 100 üzerinden değerlendiriliyor. Buradan da 60 ve üzerinden bir puan alırsanız hakem olmaya adaysınız demektir.

Hakem olmanın şartları, en az lise ve dengi okullardan mezun olmak gerekiyor. Tabi eğitim sürecinde lise ve dengi okullarda okuyanlardan bu şart aranmıyor. Yaş sınırlaması 18 ile 26 yaşları arasıdır. Yine bunlardan muaf olanlar, en az 2 sezon amatör ya da süper lig takımlarında oynamış olanlardır. Bunlardan sonrasında gelen şartlar ise hastanelerde tam kontrol ve sabıka kaydı gibi her işte istenen belgelerle mümkün olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir